Trening mentalny jest potrzebny każdemu sportowcowi. Trening mentalny rozpoczynam z dziećmi od 10 roku życia. Dlaczego to takie ważne na tak wczesnym etapie zabawy ze sportem?
Ponieważ dziecko, aby rozwijało się optymalnie musi radzić sobie z emocjami, które już od najmłodszych lat pojawiają się w sporcie bardzo silne i często przeszkadzają młodemu zawodnikowi skupić się na samej grze i rywalizacji. Kolejnym istotnym aspektem mojej pracy z młodym sportowcem jest uświadamianie zdrowych i mistrzowskich nawyków takich jak: troska o regeneracje, budowanie mentalności zwycięzcy, właściwe nawyki żywieniowe. Każde dziecko, kiedy rozwija swoje umiejętności będzie popełniać wiele błędów, dlatego też uczę młodego sportowca, jak sobie radzić z porażkami. Aby być gotowym na popełnianie błędów, należy zbudować u dziecka zdrowe poczucie własnej wartości oraz uświadomić Je, jakie ma mocne strony. Psychologia sportu dla najmłodszych to uświadomienie młodemu człowiekowi, że prawdziwa kariera sportowa to cel bardzo odległy i w tak młodym wieku młody człowiek powinien skupić się na mistrzowskiej codzienności, a nie na wynikach rywalizacji, temu służą sesje o prawidłowo wyznaczanych celach. Praca z najmłodszymi zawodnikami to zbudowanie motywacji wewnętrznej do przekraczania kolejnych granic, ale czerpanie z tego procesu radości i satysfakcji, co często przez silne skupiania się na celu wynikowym, młody człowiek zatraca.
„Mało ważny jest czas osiągania celu, lecz to, ile zyskasz przyjacielu. A zyskasz wiele, uwierz mi na słowo, gdy rywalizować nauczysz się zdrowo. Bądź dumny z siebie, lub gdy ktoś Cię pochwali. Ciesz się z malutkich rekordów i medali. Nie zawsze jednak z górki będziesz mógł biec, a porażki i potknięcia to normalna rzecz. Niech ostatnie zdanie Cię zmotywuje: Profesjonalny sportowiec ciężko trenuje." – fragment z książeczki Motywatorki „Jak zdrowo być sportowcem".